Maqola va tezislarni qabul qilish - 2025 yil 5 aprelgachan
Ishtirok etish uchun arizalar va ma’ruza shaklidagi taqdimotlarni qabul qilish-2025-yil 10-aprelgacha
Forum doirasida:
- "5 P bolalar tibbiyoti" ilmiy-amaliy konferentsiyasi.
- Tibbiy turizm sohasidagi BMTM yutuqlarining xalqaro ko'rgazmasi.
TIBBIY TURIZM SOHADAGI YUTUQLAR KO‘RGAZASI
FORUM doirasida “Tibbiyot turizmi sohasidagi yutuq va istiqbollar” I Xalqaro ko‘rgazmasini o‘tkazish rejalashtirilgan bo‘lib, u BMTM, shuningdek, boshqa xorijiy mamlakatlar uchun imkoniyat yaratadi, tashkilotlar, tibbiyot muassasalari, sayyohlik kompaniyalari, sug‘urta kompaniyalari va xayriya jamg‘armalari uchun tibbiy turizm sohasidagi yutuqlarini namoyish etish. Ushbu bo'limning asosiy maqsadlari xorijiy hamkorlar va bemorlarni jalb qilish, shuningdek, ularning tanilishini oshirish va xalqaro auditoriyaga ularning faoliyati haqida gapirishdir. Ushbu boʻlim doirasida barcha sektsiya ishtirokchilari oʻrtasida tibbiy turizm sohasida tajriba almashish va xalqaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyish uchun platforma tashkil etish rejalashtirilgan. Taklif etilgan tashkilotlar, tibbiyot muassasalari va tibbiy turizm bilan shug‘ullanuvchi xorijiy jamg‘armalarga o‘z yutuqlari haqida taqdimot o‘tkazish va ularning faoliyatini yoritib berish imkoniyati beriladi, shuningdek, tajriba almashish va kuchli turizmni tashkil etishga yordam beradigan axborot stendi tibbiy turizm sohasidagi aloqalar tashkil etiladi. Ushbu boʻlimda B2B uchrashuvlari – tibbiyot muassasalari, xorijiy jamgʻarmalar, sayyohlik agentliklari va sugʻurta kompaniyalari vakillari oʻrtasida individual uchrashuvlar oʻtkazish, keyingi suhbatlar va yuzaga kelayotgan muammo va takliflarni muhokama qilish uchun maydon tashkil etiladi. Asosiy taklif etilgan shaxslar va muassasalar quyidagilardir: turli mamlakatlardan tibbiyot muassasalari vakillari, turli xalqaro jamg‘armalar vakillari, tibbiy turizmga ixtisoslashgan sayyohlik agentliklari va sug‘urta kompaniyalari hamda sog‘liqni saqlash sohasining boshqa vakillari.
Kutilayotgan natijalar: ilmiy, iqtisodiy va ijtimoiy
Ushbu forum turli profildagi pediatriya mutaxassislari - pediatrlar, neonatologlar, anesteziolog-reanimatologlar, endokrinologlar, gastroenterologlar, uronefrologlar, infeksionistlar, kardiologlar, psixonevrologlar, jarrohlar, onkoheologlar o'rtasida ilg'or xalqaro tajriba almashish va muloqotga yordam beradi, nurlanish diagnostikasi mutaxassislari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tashkilotchilari hamda xorijiy olimlar va yetakchi mutaxassislar. Forumning amaliy natijasi pediatriya tibbiyotining turli yo‘nalishlari bo‘yicha shifokorlarning tibbiy bilimlari va amaliy kasbiy ko‘nikmalarini kengaytirish, profilaktika va tibbiy yordamga murojaat qilish orqali O‘zbekiston Respublikasi bolalar aholisiga tibbiy yordam ko‘rsatish sifati va shifokorlarninng malakasini oshirishdan iborat bo‘ladi. Pediatrik bemorlarni davolashga individual yondashuv, ularning hayot sifatini yaxshilash va operatsiyadan keyingi reabilitatsiyani tezlashtirish.
Xorijiy mamlakatlardan yangi hamkorlarni jalb qilish va ular bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, yetakchi tibbiyot markazlari va sayyohlik kompaniyalari bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatish, tibbiy turizm sohasida tajriba almashish.
ISHTIROK VA NАSRIYOТLARNI RO‘YXATDAN OLISH SHARTLARI VA TARTIBI
- Ishtirokchining yoshi cheklanmagan.
- Forumda ishtirok etish uchun talablarga muvofiq maqola/tezis yuborish kerak.
- Materiallar 2025-yil 5-aprelgacha (deadline) kechiktirmay, quyidagi manzilga elektron pochta orqali yuborilishi kerak:
- Elektron pochta quyidagi ma'lumotlarni o'z ichiga olishi kerak:
- MS Word formatidagi maqola/tezis. Har bir nashr uchun alohida elektron hujjat (fayl) yaratish kerak. Fayl nomi birinchi muallifning familiyasi va bosh harflaridan iborat bo’lishi kerak (masalan, “Aliev A.B.”);
- Ishtirokchini ro'yxatga olish kartasi.
Ilmiy maqola va tezislar nashrga qabul qilinadi. Maqolalarni chop etish pullik – 650,0 ming so'm (~50 AQSH dollari).
MAQOLALAR quyidagi talablarga muvofiq shakllantirilishi kerak:
- Maqolalar hajmi: A4 formatdagi 15 betgacha matn, Maqolani formatlash: Microsoft Word 2003 matn muharririda, shrift – Times New Roman 14, 1,5 intervalda, chetlari tekislangan holda: chap – 3,0 sm, o‘ng – 1,5 sm , yuqori va pastki - 2,0 sm.
- Maqolalar elektron versiyada taqdim etilishi va mualliflar tomonidan olingan aniq faktik materiallarni o'z ichiga olishi kerak. Maqolaning matniga majburiy havola bilan jadval va raqamlarni kiritishingiz mumkin.
- Sarlavha katta harflar bilan chop etilishi kerak. Mualliflarning familiyasi va bosh harflari katta va kichik harflar bilan bosiladi. Muallifning ORSID-ni o'rnatish kerak. Maqola matni bilan qatorga sarlavhadan bir yarim interval beriladi. Keyingi qatorda muassasa, shahar, mamlakat nomi.
- Maqolalarning tavsiya etilgan tarkibi: dolzarbligi, tadqiqot maqsadi, materiali va usullari, natijalari, muhokamalari, xulosalar (xulosalar), foydalanilgan adabiyotlar ro‘yxati.
- Har bir maqolaning oxirida muallifning ishtirok shakli ko'rsatiladi: “faqat maqolalar”, “maqola va poster taqdimoti” yoki “og'zaki taqdimot”. Mualliflardan birining to'liq ismi, manzili, aloqa telefon raqami va elektron pochtasi va mualliflarning ORSID.
- Yosh olimlar tanlovida ma’ruza uchun maqola yoki tezis taqdim etilsa, bu haqda ishtirokchi arizasida ko‘rsatilishi shart.
- Har bir maqola alohida faylda elektron pochta orqali yuboriladi, uning nomi lotin transkripsiyasida birinchi muallifning familiyasi va maqolalarning tartib raqamini o'z ichiga oladi: masalan, *.doc da Annotatsiya-2024_Ivanov_1.doc yoki *.rtf format.
- Har bir muallif yuqoridagi bo‘limlar bo‘yicha 2 tadan ko‘p bo‘lmagan maqola taqdim etishi mumkin.
TEZISLAR talablarga muvofiq formatlangan bo‘lishi kerak: Matn Microsoft Word 2007 matn muharririda terilgan bo‘lishi kerak, Times New Roman shrifti, shrift o‘lchami 12, interval - 1,0, har tomondan barcha hoshiyalar 2 sm, hajmi 2 dan oshmasligi kerak. Raqamlar matnni varaqda joylashtirish 1 qator – tezis nomi (katta harflarda), 2 qator – to‘liq ism. muallif, 3-qator – tezis taqdim etilgan muassasaning nomi, shahar, 4-qator – tezis matni. Tezis matnida illyustratsiyalar, diagrammalar, jadvallar, grafiklar va adabiyat bo'lmasligi kerak. Har bir muallif yuqoridagi bo'limlar bo'yicha 2 tadan ko'p bo'lmagan tezis taqdim etishi mumkin. Tezislar bepul chop etiladi. Maqolalar va tezislar elektron pochta orqali yuborilishi kerak Email: nсБу электрон манзил спамлардан химояланган. Уни куриш учун JavaScript ни ишга туширишингиз керак.
Forumda ishtirok etish bo'yicha barcha savollar uchun ko'rsatilgan kontaktlarga murojaat qiling:
Elektron pochta manzili: nсБу электрон манзил спамлардан химояланган. Уни куриш учун JavaScript ни ишга туширишингиз керак.
Tashkiliy qo‘mita: